Nové BMW 4 Cabrio - přijíždí v nové generaci

Nové BMW 4 Cabrio

Suverénní design s obřími ledvinami a plátěnou střechou

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Pro BMW jsou vozy bez střechy už tradicí, kabriolet střední třídy poprvé představilo před 35 lety a tato tradice pokračuje dodnes. Leccos se ale za tu dobu změnilo. První mnichovské kabrio střední třídy bylo odvozeno od řady 3, postupem let se ale od výchozího auta odlišovalo. V minulé generaci si kabriolet od trojkové řady osamostatnil, když se stal součástí nové řady 4. U nové generace odlišení dále eskaluje, když se BMW řady 4 od trojky výrazně odlišilo i svým designem.

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Čtyřkový kabriolet tak po vzoru dříve odhaleného kupé přebírá styl s obřími, vertikálně orientovanými ledvinkami. Sama automobilka hovoří o suverénním designu, který se inspiroval v minulosti. Odkazují na někdejší modely 328 a 3.0 CSi. Nízké světlomety s denním osvětlením ve tvaru písmena U jsou pak standardně full-LED, za příplatek mohou být laserové, které zvyšují dosvit dálkových světel až na 550 metrů.

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Plátno místo klasické pevné střechy

Elektrická stahovací střecha je podle očekávání tentokrát plátěná, nahrazuje tak dosavadní pevnou skládací střechu. Podle BMW je díky tomu konstrukce o 40 kilogramů lehčí, pomáhá i vnitřnímu prostoru. Konkrétně zavazadelník má nyní po složení střechy objem 300 litrů, o 80 litrů více než u minulé generace. Při natažení střechy se pak kufr zvětší až na 385 litrů, o 15 litrů více než dosud. Střechu tvoří velké panely z papírové voštinové konstrukce, skleněné zadní okno, několik vrstev izolace a látková horní vrstva nabízená ve dvou barvách. Plátěná střecha se v uzavřeném stavu klene nad prostorem pro posádku jako samonosná konstrukce překrytá plátěnou svrchní vrstvou, která těsně obepíná jednotlivé pevné panely střechy.

Na povrchu tak nejsou vidět žádné kontury nebo tvar rámu, střecha se tedy vyznačuje naprosto plynulým a hladkým povrchem. Výsledkem je linie střechy jako u kupé.

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Při stahování střechy se jednotlivé střešní panely v jednom plynulém pohybu vrší na sebe a poté se uloží pod víko plátěné střechy, které se současně odklápí směrem dozadu. Tři pevné segmenty plátěné střechy se před tím, než se překlopí do úložného prostoru, skládají kompaktním způsobem do tvaru písmene Z. Celý proces trvá 18 sekund a lze provádět až do rychlosti 50 km/h.

Není to ale jediná zásadní změna proti předchozí generaci. Došlo totiž také k výraznému nárůstu rozměrů. Novinka je dlouhá 4.768 milimetrů, díky čemuž je o 128 mm delší než jeho předchůdce. Šířka se zvětšila o 27 mm na 1.852 mm a rozvor se prodloužil o 41 mm na 2.851 mm. Kabina je čtyřmístná. Standardně dodávaný Live Cockpit Plus tvoří 8,8" kontrolní displej na vrchu středového panelu a přístrojový štít soustředěný okolo 5,1" barevného displeje. Za příplatek lze však objednat zvětšené obrazovky s úhlopříčkami 12,3", respektive 10,25".

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Standardem jsou přitom nejen nově vyvinutá sportovní sedadla vpředu, ale také třeba třízónová automatická klimatizace a akustické čelní sklo. Kromě větrného deflektoru lze zvolit tzv. vzduchový límec, přivádějící k zátylku cestujících teplý vzduch z otvorů v hlavových opěrkách.

Technický základ je logicky sdílen s kupé. Podvozek vpředu tvoří náprava se dvěma spodními rameny a svislou pružicí a tlumicí vzpěrou, zatímco vzadu najdeme pětiprvkové zavěšení. Nechybějí tlumiče s progresivní charakteristikou v závislosti na zdvihu, ty přední mají navíc hydraulické dorazy, zatímco ty zadní systém omezující kompresi. K dispozici je samozřejmě rovněž adaptivní podvozek, objednat lze i M sportovní diferenciál.

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

Nabídka motorů navazuje na kupé. Základem je benzinový čtyřválec 420i (135 kW), který doplňuje silnější provedení 430i (190 kW) a vrcholný šestiválec M440i xDrive (275 kW). Z turbodieselů bude zatím k dispozici čtyřválec 420d (140 kW), který postupně doplní i šestiválce 430d a M440d xDrive, které se později objeví i v uzavřené variantě. Všechny motory jsou standardně spárovány s osmistupňovou automatickou převodovkou. Všechny vznětové jednotky a šestiválec M440i xDrive jsou navíc mildhybridy, doplněné o startér-generátor, pomáhající při akceleraci dodatečnými 8 kW.

Nové BMW 4 Cabrio - novinka, nákup online, autoibuy

BMW řady 4 Cabrio bude na trh uvedeno v březnu 2021. Vyrábět se bude v závodě BMW v Dingolfingu, největší továrně automobilky v Německu a domově řady 8 Cabrio a jeho sourozenců. Mezi další modely sjíždějící z výrobní linky v Dingolfingu patří řada 5, řada 6 Gran Turismo a řada 7.

 

CO NA NOVÉ CABRIO ŘÍKÁTE ?

POKUD SE VÁM LÍBÍ A MÁTE ZÁJEM, KONTAKTUJTE NÁS.

OBJEDNÁVÁME PRVNÍ AUTA.