Mercedes - Benz EQA - premiéra nového elektrického crossoveru

Mercedes-Benz EQA

Nový přírůstek do rodiny malých elektrických crossoverů od německé automobilky Mercedes. 

MERCEDES BENZ EQA - premiéra nového elektrického crossoveru, AUTOIBUY

Německá automobilka Mercedes-Benz odhalila malý elektrický crossover jménem EQA. Jde však teprve o první vlaštovku, kterou postupně doplní další a další varianty. Kromě jiného v Mercedesu chystají i výkonnější verzi (200 kW) s pohonem všech kol eATS či variantu s dojezdem přes 500 kilometrů.

V útrobách má baterii o kapacitě 66,5 kWh, která má dle nepřesného a zastaralého měřicího režimu NEDC vystačit na dojezd až 486 km při spotřebě elektřiny 15,7 kWh/100 km; dle realističtějšího měřicího cyklu WLTP je dojezd 426 km. Jak na tom bude dojezd a spotřeba v reálném světě, je zatím brzy odhadovat, na obojí má velmi zásadní vliv aerodynamický odpor. 

MERCEDES BENZ EQA - premiéra nového elektrického crossoveru, AUTOIBUY

Základem karoserie byl model GLA, ovšem doznal značných zásahů kvůli změně vzhledu i zlepšení aerodynamiky. Za pozornost stojí zaslepené mřížky v přídi, hladší světla nebo svítící linka na zádi, které EQA vizuálně poutá k většímu EQC.  

Standardní výbava vozu zahrnuje například LED světlomety s asistentem adaptivních dálkových světel, zadní výklopné víko s elektrickým ovládáním, osmnáctipalcová kola z lehké slitiny, dekorační osvětlení s výběrem 64 barev, komfortní sedadla s bederní opěrkou nastavitelnou ve čtyřech směrech, zadní kameru či kůží obšitý sportovní multifunkční volant. Standardem je rovněž zábavní systém MBUX, který už známe z ostatních mercedesů. 

MERCEDES BENZ EQA - premiéra nového elektrického crossoveru, AUTOIBUY

Po stránce standardní výbavy stojí za zmínku LEDkové světlomety s automatickým přepínáním dálkových, elektrické páté dveře, 18” kola nebo ambientní osvětlení, které nabídne 64 barev. Topení je řešeno tepelným čerpadlem, které využívá odpadní teplo z baterie, takže v zimě by dojezd na nabití neměl poklesnout oproti méně chladným obdobím o tolik.

MERCEDES BENZ EQA - premiéra nového elektrického crossoveru, AUTOIBUY

Nabíjení je možné stejnosměrným proudem o výkonu až 100 kW, jímž se baterie z 10 na 80 % nabije za 30 minut, příp. 11kW palubní nabíječkou při použití střídavého proudu. Vůz pojme 340 litrů bagáže v základním uspořádání a váží 2040 kg prázdný. Je dlouhý 4463 mm, široký 1834 mm a vysoký 1620 mm. 

Bohatá je rovněž paleta bezpečnostních a asistenčních systémů. Výbava zahrnuje asistenta pro jízdu v pruhu a aktivního brzdového asistenta. Mezi další prvky patří funkce pro odbočování, funkce pro záchrannou uličku, upozornění na přibližující se cyklisty nebo vozidla při vystupování.

MERCEDES BENZ EQA - premiéra nového elektrického crossoveru, AUTOIBUY

 

CO NA HORKOU NOVINKU OD MERCEDESU ŘÍKÁTE? 

CHTĚLI BY JSTE EQA MÍT VE SVÉ GARÁŽI?